איך מודדים את כף הרגל

איך מודדים את גודל כף הרגל [כדי לדעת מה המידה שלנו]

לא משנה אם אתם מחפשים נעלי ספורט עם ביצועים גבוהים או משהו יותר קליל ויומיומי; חשוב לנעול נעליים מתאימות, שתומכות בנוחות בכפות הרגליים. נעליים לא מתאימות עלולות לגרום לאי נוחות, כאבים או אפילו שלפוחיות ויבלות.

למרבה הצער, נעילת נעליים במידה הלא נכונה נפוצה יותר ממה שחושבים. מחקר שפורסם ב-2018 במגזין Journal of Foot and Ankle Research, מעיד כי עד שני שליש עשויים לנעול נעליים שלא מתאימות להם. כמו כן מצא המחקר כי שימוש במידה לא נכונה קשור לכאבי כף רגל, ולבריאות ירודה של כפות הרגליים באופן כללי.

אז איך יודעים האם נועלים את מידת הנעליים הנכונה? מציאת המידה הנכונה מתחילה במדידה נכונה ומדויקת של כפות הרגליים.

איך מודדים כף רגל - מידת נעל

כיצד למדוד את גודל כף הרגל

כדי לבצע את המדידה המדויקת ביותר, עדיף למדוד את כפות הרגליים בסוף היום (כן כן, מה ששמעתם). במהלך היום כפות הרגליים נוטות להתנפח, מה שעלול להשפיע על המדידה בשעות היום לעומת הערב.

לפני ביצוע המדידה, לבשו את אותו זוג גרביים שאתם מתכוונים ללבוש עם הנעליים.

הדביקו פיסת נייר על רצפה קשה / קשיחה, כדי להבטיח שהנייר לא יחליק.

עמדו עם רגל אחת על הנייר עם כיפוף קל בברכיים. אפשר גם לשבת על כיסא, אבל ודאו שכפות הרגליים נטועות היטב על הקרקע.

באמצעות עט או עיפרון המצביעים ישר כלפי מטה, עקבו אחר קווי המתאר של כף הרגל שלכם על גבי הנייר. אם אפשר, בקשו מאדם אחר לעזור לכם בשלב הזה. כך תשמרו את הרגליים יציבות ותקבלו את המדידה המדויקת ביותר.

חזרו על התהליך עם כף הרגל השנייה. כדאי לדעת: כפות הרגליים הן בגדלים שונים במקצת, כך שייתכן הבדל קל בין שתי המדידות. השתמשו במידה הגדולה יותר מבין השתיים לקביעת גודל כפות הרגליים.

סמנו את קצה הבוהן ואת החלק החיצוני ביותר של העקב, והשתמשו בסרגל או בסרט מדידה כדי למדוד את המרחק בין שתי הנקודות. מדידה זו מייצגת את אורך כפות הרגליים שלכם.

איך יודעים מה מידת הנעל שלנו

לאחר שמדדתם את מידות כף הרגל, השוו את הממצאים מול טבלת מידות נעליים כדי למצוא את המידה הטובה ביותר עבורכם. בעוד שמותגי נעליים רבים עשויים להשתמש בטבלאות מידה דומות, עדיף לבדוק את טבלאות המידה הייחודיות של המותג שאתם מתכוונים לרכוש. כך תוודאו שתקבלו את המידה המדויקת ביותר.

סימנים שאולי אתם נועלים את מידת הנעל הלא נכונה

כאשר הנעל מתאימה כהלכה, אתם אמורים להיות מסוגלים לבצע את התנועה הרצויה בנוחות ובביטחון – בין אם זה הליכה, ריצה או ספורט אחר. עם זאת, יש קומץ סימנים שכדאי לשים אליהם לב, כאשר אתם חושדים שאולי המידה לא נכונה לכם:

קופסת הבהונות הדוקה מדי – אם הנעל קטנה מדי, אתם עלולים לחוות תחושה של צביטה או גירוי בקצה הבוהן או בזרת.
תחושת גירוי בעקבים או בקרסוליים – אם צווארון הנעל גבוה מדי, עלולות להתפתח תופעות כגון אדמומיות או שלפוחיות על עצם הקרסול.
קשת הנעל במקום הלא נכון – אם הנעל גדולה מדי, הקשת עלולה להיות קרובה מדי לעקב. בנעל קטנה מדי, הקשת עלולה להיות קרובה מדי לכרית כף הרגל.
העקב מחליק החוצה תוך כדי הליכה – בנעל גדולה מדי, זה עלול לקרות גם כשהשרוכים קשורים חזק.

טיפ – כשאתם מודדים ומנסים זוג נעליים כדי להעריך את ההתאמה, הקפידו לחקות כל תנועה שאתם מתכוונים לבצע בהן. לדוגמה: אם אתם קונים נעלי ריצה, בדקו איך הן מרגישות על ידי ריצה קלה מהירה מסביב לחנות בזמן שאתם נועלים אותן.

טיפים למציאת המידה הנכונה לילדים

כאשר מחפשים נעליים חדשות לילד, ייתכן שתצטרכו לעשות עבודת בילוש קטנה. ילדים לא תמיד מסוגלים להבין או לבטא את הדקויות בתחושותיהם, בכל הנוגע להתאמת הנעל לרגל.

הנה כמה טיפים בנושא:

בקשו מהילד לעמוד כשהוא נועל את הנעליים, ואז בדקו היכן נמצא קצה הבוהן ביחס לקצה הנעל. צריך להיות מספיק מקום בשבילך למקם את קצה האצבע בחלל זה. אם אין מספיק מקום, כנראה שהנעל קטנה מדי.
התבוננו כיצד הילד רץ או הולך בנעליו. ילדים נוטים להיות בעלי דפוסי הליכה פחות עקביים מאשר מבוגרים. עם זאת, אם נראה שהם נעים בצורה קצת פחות יציבה, הם עלולים להרגיש לא בנוח בנעליים שלהם.
אצל ילדים צעירים מאוד או פעוטות שמתעסקים כל הזמן עם הנעליים, או מנסים להוריד ולנעול אותן שוב ושוב – הדבר עשוי להעיד על חוסר התאמה במידה.

גורמים שיכולים להשפיע על אופן התאמת הנעל

שימוש בצורת המדידה במדריך זה הוא דרך מצוינת לקבוע את מידת הנעליים הנכונה. אך חשוב לציין שלנעליים שונות יש עיצובים ומטרות שונות, מה שעשוי להשפיע על האופן שבו שתי נעליים שונות מרגישות על הרגליים שלכם, גם אם הן באותו גודל.

יש כמה גורמים שיכולים להשפיע על האופן בו הנעל מרגישה על הרגל:

אימום הנעלאימום הוא דגם / תבנית של צורת הכף הרגל, שלפיו מתוכננת ובנויה כל נעל. נעליים שונות מיוצרות עם אימומים שונים. נעלי כדורגל יהיו שונות מנעלי ספורט אחרות; וכן הלאה לגבי נעלי לייף סטייל ועוד.
סוג החומר – בדים מסוימים יהיו בעלי כושר מתיחה ורכות רבה יותר מאחרים. לדוגמה, עור עשוי להרגיש רך וגמיש יותר מחומרים סינתטיים מסוימים.
סגירת הנעל – נעל עם שרוכים עשויה לאפשר לכם לשחרר או להדק את ההתאמה לתחושה אישית יותר, בעוד שנעל עם רצועות סגירה עשויה להיות פחות התאמה.
מטרת הנעל – לביצועים ספורטיביים, ייתכן שתרצו נעל כדורגל, כדורסל או בייסבול כדי לספק התאמה נוחה והדוקה יותר. אם מדובר בנעל ליומיום, אולי תעדיפו התאמה קצת יותר מרווחת, עם יותר מקום תנועה לבהונות הרגליים.

מלבד מידות, התאמה של נעל היא עניין סובייקטיבי – וזה נורמלי שההעדפות משתנות מאדם לאדם. ההימור הטוב ביותר הוא להשתמש במידות כף הרגל כמדריך. עם זאת חשוב להקפיד לנסות כמה זוגות נעליים, כדי למצוא את מה שמרגיש לכם הכי נוח.